Grunwald

Jest miejscem, gdzie w 15 lipca 1410 stanęły naprzeciw siebie dwie wielkie armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska pod dowództwem Władysława Jagiełły oraz krzyżacka pod dowództwem Ulricha von Jugingena.Wojska Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi. Zwycięstwo grunwaldzkie nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową niezwykle trwale zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków. Obecna nazwa miejscowości, w okolicach której miała miejsce bitwa, to wcale nie Grunwald (jest on znacznie dalej od miejsca zmagań rycerzy), a Stębark.

Co roku, w rocznicę bitwy, członkowie bractw rycerskich z całej Europy odgrywają pod Grunwaldem wydarzenia z 15 lipca 1410. Spektakl zawsze przyciąga kilkudziesięciotysięczne rzesze widzów. Charakter inscenizacji nie zawsze jest jednak zgodny z realiami historycznymi. Warto więc, zabrać swoją drużynę i zobaczyć rekonstrukcję bitwy.
W bibliografii niemieckiej bitwa pod Grunwaldem występuje jako bitwa pod Tannenbergiem (Schlacht bei Tannenberg). Podczas polsko-niemiecko-litewskiej konferencji na temat Grunwaldu, Andreas Kossert z Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie stwierdził że:
„Dla Polaków i Litwinów bitwa pod Grunwaldem służyła budowaniu i zachowaniu własnej tożsamości. Natomiast Niemcy nie mają do niej tak emocjonalnego stosunku”,
Andreas również wyjaśnia, że w Niemczech zapomniano o Grunwaldzie, bo w 1410 nie istniało jeszcze państwo niemieckie. Prusy przypomniały sobie o Krzyżakach dopiero po 1870 roku, kiedy trzeba było uzasadnić politykę „Drangu nach Osten” i germanizacji Polaków pod zaborem. W dzisiejszych Niemczech mało kto pamięta i bitwie pod Grunwaldem, ponieważ ten rozdział w historii nie uchodzi u Nich za chlubny, a wręcz za wstydliwy.
Litwini mówią natomiast o bitwie pod Zalgirisem (Zielony las). Warto dodać, że bitwa pod Grunwaldem stanowi bardzo doniosłe wydarzeniem w litewskiej świadomości narodowej. Jak informuje profesor Uniwersytetu w Białymstoku Jarosław Wołkonowski na Litwie znajdują się 103 miasta. W 35 z nich jest ulica Żalgiris, czyli Grunwaldzka. Ponadto trzeba jeszcze wymienić 12 osiedli, gdzie też znajduje się ulica o tej nazwie.

W 550 rocznicę bitwy odsłonięto Grunwaldzki Pomnik. Każdego roku, około 15 lipca, przy tym pomniku, obchodzone są Dni Grunwaldu, organizowane przez gminę Grunwald, Związek Harcerstwa Polskiego – „Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich”, wojsko i bractwa rycerskie.