Locja jeziora Ruda Woda (Jezioro Dudzkie)
(0,0 km) Wpływając na Rudą Wodę od strony jeziora, Ilińskiego, z którym Ruda Woda połączona jest kanałem, po prawej stronie mijamy ośrodek wypoczynkowy – jedyny jak na razie poza naszą stanicą ośrodek. Za ośrodkiem prawy brzeg dość wysoki, zalesiony. Po lewej stronie płytka dostępna zatoka.
(0,24 km) Po lewej kolejna płytka zatoczka, brzegi zarośnięte olszyną ale istnieje możliwość rozbicia namiotów, dalej na lewym brzegu pola uprawne.
(3,65 km) Po lewej stronie w oddaleniu zabudowania niewielkiej wsi Szymonówko. Nad brzegiem rozległe niepłatne dobre tereny biwakowe, kilkaset metrów dalej zaczyna się już gęste poszycie i las.
(5,15 km) Na prawym brzegu wejście na bardzo malowniczy, płytki kanał długości około jednego kilometra prowadzący do jeziora Bartążek. Na początku kanału stary betonowy – poniemiecki most na leśnej drodze używany wyłącznie przez pracowników leśnych. Podobno w średniowieczu, kiedy poziom jeziora był wyższy, oba jeziora połączone były brodem w miejscu obecnie istniejącego kanału. Biegł tamtędy ważny szlak handlowy (bursztynowy) zabezpieczany przez dwie krzyżackie wieże znajdujące się na jego brzegach i strzegące przeprawy. Niestety po nich zostały już tylko niewielki pagórki, pod którymi wytrwali poszukiwacze znaleźć mogą ślady ruin istniejących dawno temu wież.
Bartążek – to jezioro o powierzchni 390 ha o długości około 7 km, głębokości dochodzącej do 7 m z urozmaiconą linią brzegową. Jezioro posiada kilka niewielkich wysepek. Brzegi w przeważającej części zalesione – dostępne. Na samym krańcu jeziora znajduje się ładnie położony dawny prominencki ośrodek wypoczynkowy, obecnie dostępny dla wszystkich z prywatną przystanią.
(8,16 km) Po prawej stronie zatoka Drela przez miejscową ludność zwana „Żydowskim Kątem” ciągnąca się w kierunku południowo wschodnim. W północnej części uchodzi do niej rzeka Drela – niegdyś mocno zanieczyszczona – obecnie czysta dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Morągu. Na lewym brzegu Rudej Wody na wysokości wsi Szymonowo znajduje się pomost i niewielkie dzikie biwakowisko. Kilkadziesiąt metrów na południe od niego w dolnej części zadrzewionej skarpy bije obfite źródło z dobrą wodą.
(8,21 km) Po prawej okrągła trzcinowa wysepka, brzeg jeziora odchodzi tu w prawo, nad brzegiem ładnie położona polana. Na lewym brzegu wysoki bezdrzewny cypel.
(9,16 km) Po prawej na śródleśnej polanie dawnej bindudze, w najszerszym miejscu Rudej Wody znajduje się nasza baza.
(9,18 km) Po lewej Zatoka Zachodnia zwana powszechnie „Zatoka pod Soplami” od nazwy pobliskiej wsi Sople. Brzegi zadrzewione i prawie niedostępne. W zatoce znajdują się trzy wyspy. Na południowym cyplu a także w głębi zatoki można znaleźć miejsca dogodne na nocleg. Po prawej stronie znajduje się ładna śródleśna polanka, na której czasem rozbijane są podobozy harcerskie.
(11,15 km) Po prawej ujście niewielkiego strumienia w zatoczce, dalej zabudowania wsi Wilamowo. Nad brzegiem pole namiotowe. We wsi znajduje się zabytkowy kościół, sklep spożywczy oraz przystanek PKS. Dalej przy prawym brzegu hangary na wodzie. Pośrodku jeziora znajduje się kamienista podwodna płycizna. Przy niskim stanie wody część kamieni wystaje ponad powierzchnię wody. Można tu wówczas zobaczyć suszące pióra coraz liczniejsze kormorany czarne. Szlak wodny oznaczony bojami farwaterowymi biegnie między płycizną a prawym brzegiem.
(11,65 km) Na lewym brzegu na wysokości wsi Sople znajduje się spokojne miejsce do biwakowania, dogodne do rozbicia kilku namiotów.
(35,00 km) Na środku jeziora znajduje się długa porośnięta trzciną wyspa. Przy drodze gruntowej na prawym brzegu u podnóża skarpy znajduje się przykryta metalową klapą studzienka, w której bije obfite źródło z doskonałą wodą.
(12,95 km) niewielka ładna wysepka, porośnięta drzewami. Na prawym brzegu zabudowania letniskowe.
(13,05 km) Koniec jeziora Ruda Woda. Po prawej przystań i zabudowania strażnika wodnego. Po lewej płatna przystań i pole namiotowe. Dalej zaczyna się kolejny odcinek Kanału Elbląskiego którym dopływamy do samego Elbląga.